Idén már XXI. alkalommal rendezzük meg a Hanshi kupát, ám sokan nem értik, miben különbözik ez a verseny a többitől.
Ezt a versenyt, stílusalapító nagymesterünk, Soke Dr. Harnos Imre Hanshi alapította, a kupát is, amely egy vándor serleg, ő adományozta. A nagymester Ausztráliában él, így nem tudta napi szinten nyomon követni a magyarországi Kempo fejlődését, de itt, le lehetett mérni, hol tartunk.
A versenyszámok mellett, harcművészeti és törés bemutatók is helyet kapnak, emellett itt kapják meg diplomáikat, a nyári edzőtáborban sikeres danvizsgát teljesített mesterek is.
A tavalyi, jubileumi XX. Hanshi Kupán, a legendás filmszínész és 8. danos kempo mester, Jeff Speakman is jelen volt, sőt a nulladik napon egy szemináriumot is tartott nekünk.
Tehát ez egy igazi ünnep a ZBK Kempo életében, és erről az ünnepről nem szabad megfeledkeznünk!
A Hanshi kupa fejlődése
Anno ez egy felnőtt csapatversenyként indult, amiben leginkább klubok versenyeztek egymással, bizonyítva komplex felkészültségüket a harcászatban. Később megjelent a full kontakt számok közül a pusztakezes viadal, majd a 8. Hanshi kupától elindultak a gyerek és a női csapatversenyek is.
Akkor még nem érték egymást a ketrecharcos és K1 versenyek, így komoly rangja volt egy ilyen kupának. A pusztakezes döntőkön sokféle harcművészetből elindultak, de ritkán sikerült nyerni a kemposok ellen, hála a stílusunk alapjait képző sokrétű tanításnak. A nézőtéren gyakran össze lehetett futni egyéb harcművészetek magas rangú képviselőivel is, mert mindenkit érdekeltek a kemény küzdelmek.
Azóta tovább változott a világ, egyre elterjedtebbek a küzdősport gálák amik megosztják a figyelmet, ezért igyekeztünk haladni a korral, és olyan versenyszámokat is merendezünk, amelyek a csapatversenyen kívül vannak, de bárkinek jó erőpróbák. Bekerültek az “A”, “B”, “C” full kesztyűs küzdelmek, illetve a no gi földharc is. Ezzel teret adtunk, stílusoktól függetlenül olyan versenyzőknek is, akik specifikusan valamelyik szabályrendszerre képzik magukat.
A színvonalat növeli, hogy – hála Papp Valér Kyoshi, évek óta tartó, következetes munkájának – egyre több külföldi csapat vesz részt a kupán, legutóbb portugál, lengyel, román és ukrán versenyzők is indultak, nagyon kemény meccseket, és látványos formagyakorlatokat abszolválva.
A portugál csapattal egybként régóta jó kapcsolatot ápolunk, miután válogatottunk minden évben részt vesz az általuk rendezett világbajnokságon.
Na de kik azok a Hanshik?
A Hanshi a legmagasabb adományozható szamurájfokozat. Jelentése: mesterek mestere.
Feltételei: 7. vagy 8. danfokozat, és minimum 30 év a harcművészetekben.
(A szamurájfokozatokról bővebben itt.)
Dr. Harnos Imre stílusalapítónk 1994-ben kapta meg a Hanshi címet, és ezzel együtt a jogot is ezeknek a címeknek az adományozására.
Az azóta eltelt idő alatt, Lévai László 8. Danos mesterünk is megkapta ezt a megtisztelő címet, amit több évtizedes szakmai iránymutatásával és példamutatásával vívott ki.
Rövid áttekintés szakmai tevékenységéről:
1980-ban kezdte rendszeresen látogatni a Kempo edzéseket.
1990-ben kezdett önállóan tanítani, 1996-ban nyolcan vizsgáztak fekete övre klubjából, akik közül Papp Valér, Bakos Balázs, Palotás Ferenc, Takács Attila és Kabina Balázs, a mai napig oszlopos, vezető tagjai a Zen Bu Kan Kempo Sportági Szövetségnek.
1994-től a Magyar Zen Bu Kan Kempo Sportszervezet (akkor még így hívták) elnöke.
1996-ban hat fős csapatot vezetett a World Congress, Egyesült Államokban megrendezett világkupáján.
1997-ben megszervezte a tatabányai Kempo Világkupát, melyre 12 ország csapatai érkeztek.
1998-ban beválasztották az International Grandmasters of the Roundtable (IGOR) tagjai közé. Ebben az évben vett részt válogatottunk, az olaszországi IGOR világkupán, és ugyanebben az évben jelent meg a “Viadal” szabályrendszer is, amely szintén Laci bácsi nevéhez fűződik.
2000-ben az amerikai világbajnokságon vezette a magyar csapatot, és ugyanitt beválasztották a harcművészetek halhatatlanjainak csarnokába is. Szintén ebben az évben, a németországi Ulmban tartott Kuosu nyílt harcművészeti kupán is ő vezette csapatunkat. Érdekesség, hogy saját maga is pástra lépett ezeken a versenyeken.
2002-ben felkészítette és elkísérte Tar Józsefet, egy londoni MMA meccsre, amit Józsi magabiztosan meg is nyert. Így ő volt az első kempos, aki a ketrecharc mai formájában megmérette magát.
2003-ban Ulmban ismét vezette csapatunkat.
2004-ben átadta az elnöki posztot Papp Valérnak, azóta a szövetség szakmai munkáját felügyeli, és a fekete öves vizsgáztatást végzi.
Mindvégig elengedhetetlenül fontosnak tartotta a küzdelmet, amit ő maga is nagy előszeretettel gyakorol, és aminek oktatásának és versenyeztetésének következetesen nagy jelentőséget tulajdonított. 2012-ben, 52 évesen még kiállt Bata Tamással, a Muhay Thai szövetség hasonló korú elnökével, akit pontozással legyőzött.
Legnagyobb szakmai sikerének azonban azt tartja hogy fiát, Ifj. Lévai Lászlót 3. dan-ig vitte, sőt 2015-ben K1 nehézsúlyú Magyar bajnoki címhez is hozzásegítette.
Három és fél évtizedes munkájával elősegítette, hogy sokoldalúan képzett mestereink a legkeményebb harcosok között is megállják a helyüket.
Tehát a Hanshik élethosszon át tartó, komoly munkája előtt is tisztelgünk, amikor résztveszünk ezen a versenyen.
A tavalyi verseny egyik attrakciója is ilyen tiszteletadás volt, amikor Soke dr. Harnos Imre Hanshi egyik legendás törését, kilenc mester hajtotta végre egyszerre. Ennyien szúrták át az alkarjukat, hogy bizonyítsák bátorságukat és állhatatosságukat, amit a Hanshiktól tanultak.
A tisztelet az egyik legnagyobb erénye a harcművészeteknek. Bizonyítsuk ezt jelenlétünkkel és részvételünkkel!
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.